Škola inkluzionistov - ALUMNI
Vzhľadom k úspešne realizovanému projektu Škola inkluzionistov v školskom roku 2018/19 a udržateľnosti inkluzívneho vzdelávania v našej škole aj do budúcich rokov, sme na základe ponuky Nadácie pre deti Slovenska a Hodina deťom sa zapojili aj do projektu ALUMINI-INKLUZÍVNE VZDELÁVANIE, čím chceme skvalitniť a rozšíriť možnosti odborného vzdelávania našich pedagógov. Následne pomocou sieťovania pomôcť v edukácii aj iných záujemcov z vybraných škôl a odovzdať im naše skúsenosti z inkluzívneho vzdelávania. Zároveň chceme propagovať inkluzívne vzdelávania a jeho progresívne prvky medzi odbornou i bežnou verejnosťou.
Ciel:
Zvýšiť odbornosť pedagógov v oblasti inkluzívneho vzdelávania s presahom na kvalitu edukačného procesu.
Aktivity projektu:
1. Pravidelné odborné vzdelávanie pedagogických zamestnancov v oblasti kognitívneho, afektívneho a inkluzívneho vzdelávania žiakov na primárnom stupni.
V rámci sieťovania a v spolupráci s partnerskou školou (Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika, Budimír 11) zapojenou do projektu Škola inkluzionistov a ALUMNI Inkluzívna škola, sa zúčastnia všetci naši učitelia školenia, ktoré vedie lektorka Andrea Tóthová a zameriame sa na edukáciu a diferencované vyučovanie.
2. V rámci sieťovania spolupráca s partnerskými školami a organizáciami, ktoré vytvárajú inkluzívne prostredie vo svojich školách.
Prezentácia práce a aktivít zameraných na RŠF v edukačnom procese, ktoré pod vedením lektorky Mgr. Viery Imrichovej zo súkromného CŠPP v Prešove pre všetkých pedagogických zamestnancov našej školy a v rámci sieťovania aj partnerských škôl zapojených do projektu Škola inkluzionistov a ALUMNI Inkluzívna škola, či iných škôl, ktorí sú, boli, alebo majú záujem byť zapojení do inklúzivného vzdelávania. Cieľom je poskytnúť teoretické a praktické základy vývinu špecifických funkcií u dieťaťa a prepojiť s edukačným procesom. Praktické ukážky práce so žiakmi so VPU a oslabenými špecifickými funkciami.
3. Otvorením priestorov školy ponúknuť záujemcom o inkluzívne vzdelávanie možnosť zúčastniť sa školských aktivít súvisiacich s edukáciou a inkluzívnym vzdelávaním.
V rámci sieťovania a spolupráce škôl a organizácií so záujmom o inklúziu ľudí so zdravotným postihnutím ponúkame vytvorenie nových partnerstiev v rámci otvorených dverí v našej škole so zameraním na prezentovanie našej práce a možností inkluzívneho vzdelávania v praxi. Napr.: otvorená hodina v triede v prírode.
4. Propagovať inkluzívne vzdelávanie s cieľom ukázať odbornej i laickej verejnosti ako sa to dá realizovať.
Školenie zamerané na progresívnu metodiku elementárneho čítania s porozumením s lektorkou pani Navrátilovou z Prahy, ktorá aktívne zapája do procesu aj deti so ŠVVP a poruchami čítania. Vzdelávanie je rozdelené na dve časti. Druhú časť tvorí Letná škola zameraná na praktické aktivity v edukačnom procese. Vzdelávanie je organizované v rámci sieťovania ZŠ Matice slovenskej v Prešove. Zúčastni sa ho učiteľka Mgr. Júlia Polohová.
5. Rozvoj spolupráce a pozitívnych sociálnych interakcií v škole
Teambuildingové aktivity zamerané na rozvoj spolupráce a pozitívnych sociálnych interakcií v rámci pedagogického zboru i na osobný rozvoj a psychohygienu pedagógov s lektorkou Michaelou Bubelíniovou. Aktivita je určená pre pedagógov našej školy a záujemcov zo škôl zapojených do projektu Škola inkluzionistov.
Propagácia:
Prezentovanie získaných poznatkov a vedomostí v pedagogickej práci učiteľa a ich rozširovanie v rámci sieťovania. Pozvánky na jednotlivé aktivity pre školy so záujmov o inkluzívne vzdelávanie a okolité školy, ktoré patria do mikroregiónu a okresu. Prezentovanie aktivít a pozvánok aj v školskom časopise Záhradníček a školských časopisoch zapojených škôl. Prezentovanie aktivít na webovej stránke školy. Článok o aktivitách školy v regionálnom denníku, alebo dbornom časopise.
Partneri:
Nadácia pre deti Slovenska, Heydukova 3, Bratislava
Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach, Ťahanovské riadky 23, 040 01 Košice.
Sieťovanie škôl s inkluzívnym vzdelávaním a spolupráca s koordinátormi a lektorom.
Rozpočet v rámci spolufinancovania je 1.100,-€